Uncategorized

Reportaż kilka refleksji

Odnoszę wrażenie że ostatnimi czasy bardzo popularny reportaż schodzi na psy. Drugie wrażenie jakie odnoszę, to że mało osób to dostrzega. Większość jara się gdy czyta 300 stron sensacji w klimacie programu od Jaworowicz i ma poczucie, że przeczytało książkę podczas gdy miętolili w rękach kupę. To naprawdę nie jest takie trudne do rozróżnienia. Wystarczy powąchać.
Coraz więcej reportaży nie uczy, nie kształci, nie otwiera okien, nie rozwija nam przed nosem mapy i nie popycha delikatnie ku nowemu (w jakiejkolwiek formie nie koniecznie geograficznej) ale skwapliwie liczy hajs, który na nas zarobił i planuje kolejny „wypad po temat”. Już nawet nie chodzi o to, że te reportaże są nierzetelne, bo często są. (Czy im nie żal marnować czasu i talentu?!). Chodzi o tematykę, w której gustują. To jest zwykła, tania sensacja sprzedana pod pretekstem czegoś wielkiego.
I kwitną nam teraz takie „Mrozy polskiego reportażu” jak grzyby po deszczu a ludzie kupują z przeświadczeniem, że się dokształcają. Że czytają. KSIĄŻKI!
To tak jakby ktoś po lekturze Coelho powiedział, że czytuje filozofię. To jest równie komiczne jak postrzeganie wakacji all inclusive jako wypadu globtroterskiego. Nie mam nic do all inclusive ale ze zwiedzaniem/odkrywaniem to nie ma nic wspólnego. Nawet jeśli jest przewodnik.
Miałam się nie wkurzać ale mnie po prostu krew zalewa jak widzę, że z czytelnika robi się „obytego” idiotę, jak mu się wmawia, że ma szerokie horyzonty, bo se przeczytał o morderstwie na drugim końcu świata choć w jego wiosce nie takie się zdarzały a nikt o nich się nawet nie zająknął.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jest masa naprawdę świetnych tekstów i to wszystko się kotłuje w jednym worku. Nie godzi się tak mieszać. Nie godzi się tak gardzić czytelnikiem.
Nie napiszę tytułów, nie podam nazwisk ani wydawnictw. Powiem Wam tylko jedno, nie ulegajcie masowym gustom, zbiorowej histerii zachwytów, nie dajcie się wciągać do żadnych „sekt”. Kierujcie się własnym gustem i własnym nosem. Wybierajcie uważnie. Życie jest krótkie, szkoda czasu na chadzanie cudzymi drogami.

Jedna myśl na temat “Reportaż kilka refleksji

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s