Historia · Hiszpania · holokaust · Iskry · lit. hiszpańska · lit. polska · lit. rosyjska · Młoda Polska · o ksiązkach · o świecie · społeczeństwo

Przegląd

Tym razem wybaczcie, przekleję 1:1 post z fb. Jak zwykle wyszedł mi o 3 okrążenia za długi ale widać tak już musi być:-)

Szykuje się powrót zimy w weekend, warto się zaopatrzyć w jakieś czasoumilacze:-). Ja się wybieram na Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka i o ile mój syn w kwestii książek nie jest naciągaczem, o tyle ja zawsze coś znajdę dla siebie pod pretekstem, że niby dla dziecka. Kiedyś namawiałam go ponad 40 minut na jedną książkę aż w końcu uległ i mogłam sobie kupić:-)))

Poza tym jestem w 1/3 „Oszusta” Cercasa – kurde ja to czytam z wypiekami na twarzy. Gdybym nieopatrznie wlazła z czytnikiem do kibelka, wyszłabym jak ten misiu z reklamy plusa i zapewne ze skończoną książką. I nie jestem pewna, czy sama historia mnie aż tak fascynuje aczkolwiek zapewne też, ale sposób w jaki Cercas pisze, jak to odnosi do siebie, jak stara się zachować chłodny umysł, jak się powściąga (albo uważam, że się powściąga), no normalnie jestem zauroczona, co tu dużo mówić. (Rzecz jest o Enriku Marco, facecie, który przez lata utrzymywał, że jest przedstawicielem Hiszpanów ocalałych z nazistowskich obozów.) Wydało Noir sur Blanc. Polecam.

Jednocześnie wczoraj porzuciłam Lucie Berlin, autorkę, którą ostatnio zachwycają się wszyscy nie bez powodu, przyznam. Nie jestem w stanie jej niczego zarzucić oprócz tego, że w połowie książki miałam już dość tego smutnego acz awanturniczego spojrzenia na świat. Jak napisałam na LC mam wrażenie, że ktoś próbuje zawładnąć moją przestrzenią i zmienić moje postrzeganie świata. Najlepiej mój stosunek do książki opisuje cytat z niej: „Mamo, widziałaś brzydotę i zło wszędzie, w każdym, wokoło. Byłaś szalona czy miałaś prorocze wizje? Tak czy owak, nie chcę stać się taka jak ty. Boję się, tracę poczucie tego, co jest… cenne, prawdziwe.” Poza tym we wszystkich opowiadaniach dość istotną rolę odgrywał alkohol. To na mnie wpłynęło do tego stopnia, że zaczęłam omijać cowieczorne dawki piwa. Zarzuciłam więc czym prędzej książkę. Ale jestem niemal odosobniona w moich odczuciach więc się nie sugerujcie

„Martwe dusze” skończyłam już jakiś czas temu ale bynajmniej o nich nie zapomniałam! Pierwsza część wyborna, łotrzykowska zawadiacka taka rosyjska chciałoby się rzec (gdyby się dobrze znało literaturę rosyjską) a druga wygląda jakby Gogol dostał ochrzan i postanowił się zrehabilitować i uczynić moralność głównym bohaterem. Jednakowoż polecam gorąco. Mnie się podobało.

Z moich wyliczeń wynika, że Gonczarow się kończy, bo Obłomow ruszył już cztery litery jakiś czas temu więc pora umierać, nie? Kiedy opowiadałam mężowi zachwycona, że słucham takiej zajebistej książki w samochodzie, o facecie, co wszystko odkłada do jutra i że raz coś go tak zbulwersowało, że mało nie wstał z łózka, mąż powiedział, że to musi być krótka książka:-) No jakże się mylił! Ale! mimo objętości opowieść nie nudzi i nie nuży, jest kapitalnie napisana i przeczytana (Michał Breitenwald).

Zamówiłam sobie Czechowa na allegro, bo mi ta Rosja jakoś po drodze ostatnio.

Poza tym przeczytałam całą Ilonę Wiśniewską i zamierzam wystosować do autorki jakąś skargę, petycję, cokolwiek, że tak mało i tak szybko przeczytałam. Tego nie robi się ludziom!

Kupiłam sobie najnowszego Chmielarza ale chyba go przeczytam we Wrocławiu na święta, myślę, że to będzie dobry czas:-)

A! no i przeczytałam „Pod osłoną nocy” Sary Waters ale jak dotąd nie wiem, co myśleć, więc myślę, że było spoko. Na pewno jeszcze coś przeczytam ale nie od razu. Czyta się szybko ale czegoś mi tam brakuje … sama nie wiem, może marudzę? Może jednak sprawdzę szybciej niż zapowiadam?

btyI na koniec się pochwalę, że zamówiłam sobie w Iskrach niezłe trio ( jest na zdjęciu) i se podczytuję. Uczta! Jeszcze napiszę:-)

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s